Przyzwyczaić się do czytania książek, to zbudować sobie schron przed większością przykrości życia codziennego.

William Somerset Maugham

Szanowni Rodzice, Drodzy Czytelnicy ,
w związku z brakiem możliwości wypożyczania i korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej oraz wypożyczalni bibliotek publicznych, przesyłam przydatne adresy stron internetowych, na których znajdziecie Państwo wolny dostęp do lektur szkolnych, audiobooków i e-booków.

Mam nadzieję, że poniższe propozycje będą przydatne i ułatwią wszystkim uczniom dotarcie do lektur obowiązkowych i uzupełniających (dodatkowych) w poszczególnych klasach, zwłaszcza ósmoklasistom w przygotowaniu się do egzaminu z języka polskiego.

Kochani czytajcie, bo „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” (Wisława Szymborska).

Pozdrawiam serdecznie

Katarzyna Baranek
Nauczyciel bibliotekarz w SP 97

 • WolneLektury.pl
  Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.
 • Lektury.gov.pl
  Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
 • www.legalnakultura.pl
  Portal w internecie umożliwiający korzystanie z kultury z legalnych źródeł
 • http://czytajacamama.pl/
  Blog książkowo – osobisty
 • https://www.legimi.pl/
  Dostępne e-booki można czytać w przeglądarce albo w aplikacji pierwszej polskiej wypożyczalni e-booków z abonamentem – Legimi. Wystarczy założyć konto i zainstalować aplikację. Nie trzeba kupować abonamentu, by uzyskać dostęp do lektur szkolnych, ale warto się nad tym zastanowić. Z Legimi można korzystać na 3 urządzeniach, a płacąc niewielki abonament uzyskamy dostęp do sporej biblioteki, zawierającej literaturę dla młodzieży i dorosłych.
 • Empik premium bezpłatnie na 60 dni
  Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.

Jak skorzystać z promocji?

 1. Na stronie https://www.empik.com/czas-w-domu podaj adres e-mail, na który zostanie przesłany kod.
 2. Otrzymany kod wprowadź na stronie: https://www.empik.com/premium/kupon
 3. Zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli masz już tam konto) na empik.com.
 4. Aktywuj usługę Empik Premium.
 5. Pobierz aplikację Empik Go na smartfona i zaloguj się.

Nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej i po zakończeniu okresu promocyjnego użytkownik nie zostanie obciążony opłatami.