Drodzy Państwo,
W poniższym opracowaniu, chciałam poruszyć dwa ważne problemy, które według psychologów i terapeutów nasiliły się w ostatnim czasie, a które bardzo negatywnie wpływają na nasze zdrowie i to zarówno to psychiczne, jak i fizyczne. Wraz z rozprzestrzenianiem się pandemii, narastają nasze lęki i zmartwienia, a zapewnienie sobie w tych warunkach odpowiedniego snu i relacji z innymi osobami nie jest już takie proste, jak dawniej.
W ostatnim czasie nasilił się bardzo problem osamotnienia wśród ludzi. Trzeba przy tym zaznaczyć, że psycholodzy rozumieją samotność jako czyjeś subiektywne poczucie braku satysfakcji ze swoich relacji społecznych. Nie każda więc osoba żyjąca w pojedynkę musi czuć, że jest osamotniona. A z drugiej strony samotnie czuć się może nawet ktoś, kto mieszka w domu pełnym ludzi. Jak sobie z tym problemem radzić? Osobom, które mają problem z osamotnieniem, psycholog Łukasz Okruszek –prof. Instytutu Psychologii PAN poleca zdalną konsultację z terapeutą. Naukowiec wyjaśnia, że taka terapia pomoże nam zrozumieć i osłabić mechanizmy utrudniające relacje międzyludzkie. Do takich problemów należy niewątpliwie atrybucja wrogości czyli przypisywanie innym osobom złych intencji, albo poczucie, że życie to walka. A takie nastawienie i podejście utrudnia bardzo kontakty z innymi osobami. Na gruncie terapeutycznym można zatem, zdaniem tego uczonego, zrozumieć , że istnieją inne sposoby postrzegania intencji ludzi, jak się okazuje, nie zawsze wrogich.
Drugim istotnym problemem, z którym boryka się coraz więcej osób, są też zaburzenia snu. Jest to istotny problem, gdyż zaburzenia te wpływają na nasz układ odpornościowy oraz na wzrost negatywnych nastrojów i reaktywność emocjonalną. Warto więc przyjrzeć się poradom, które powinny wpłynąć na polepszenie jakości naszego snu.
Oto kilka z nich, które zalecają psycholodzy zdrowia:
1. Utrzymuj regularność dnia.
Wiele osób musiało całkowicie przewartościować swoje codzienne życie w wyniku pandemii. Niektórzy, niestety, zostali zwolnieni z dotychczasowej pracy. Inni przystosowują się do pracy w i z domu. Jeszcze inni muszą pogodzić czas dla rodziny z czasem na pracę. Bez względu jednak na to, jak pandemia wpłynęła na nasze życie, niezwykle ważne jest zachowanie regularności w celu osiągnięcia dobrego snu. To właściwie czas, kiedy musimy pamiętać o tym, że żyjemy w zupełnie inny sposób. Mimo to musimy utrzymywać nasze życie tak blisko codziennej rutyny sprzed czasu epidemii, jak tylko to jest możliwe.
Jeśli pracujesz w domu, wstawaj w tym samym czasie i ubierz się. Możesz po prostu iść do drugiego pokoju lub pracować w sypialni, ale mieć dawne poczucie obowiązku i normalności, co pomoże mniej odczuwać te zakłócenia.
2. Nie śpij zbyt dużo!
Jeśli znalazłeś się w sytuacji poddania się kwarantannie lub pracy w domu z powodu pandemii, łóżko lub kanapa może cię kusić trochę za często.
Nie śpij zbyt dużo, ponieważ może to pewnego dnia sprawić, że zaśniesz w ciągu dnia, a to już pierwszy krok do zmiany, a przynajmniej zakłócenia, normalnej regularności snu.
3. Ćwicz, ale nigdy nie bezpośrednio przed snem.
Siłownia jest zamknięta, ale ćwiczenia powinny być nadal częścią Twojego codziennego życia. Codzienne ćwiczenia są nadal równie ważne, szczególnie w przypadku uzyskania dobrej jakości snu.
Wiąże się to z lepszym snem z przyczyn fizjologicznych, gdyż będziemy bardziej zmęczeni i to na własne życzenie. Tego dnia będziemy też czuć się bardziej spełnieni, więc przed snem poczujemy coś w stylu „o tak, to był dobry i udany dzień”. Trzeba jednak pamiętać, by nie ćwiczyć w przeciągu kilku godzin przed snem, ponieważ wysiłek fizyczny może utrudniać zasypianie.
4. Uporządkuj swój feed z wiadomościami.
Jest prawie niemożliwe, aby uciec od ciągłego, niepokojącego przepływu wiadomości o COVID-19, które zdominowały teraz codzienne życie. Bez wątpienia ciągłe czytanie wiadomości o pandemii prawdopodobnie zwiększy nasz niepokój i negatywnie wpłynie na sen. Ogranicz zatem ich śledzenie ale z zachowaniem ostrożności, czytaj fakty związane z pandemią, ale bez przesady. Zaleca się potraktowanie wiadomości podobnie jak kofeiny, a więc nie „zażywaj” ich przed snem!
5. Ogranicz ekspozycję na niebieskie światło przed snem.
Internet okazał się nieocenionym narzędziem komunikacji i rozrywki w czasach, gdy ludzie na całym świecie zostali zobowiązani do poddania się kwarantannie lub izolacji.
Jednak wpatrywanie się w ekran przez cały dzień nie jest pomocne, gdy przygotowujesz się do snu.
Zaleca się, aby godzinę przed snem odłożyć laptopa czy telefon i nie oglądać telewizji, a już na pewno niczego, co mogłoby wywoływać niepokój.
Zamiast tego warto postawić na zajęcia takie jak czytanie książki lub słuchanie muzyki jako środka rozrywki przed snem.
A zatem życzę Państwu niczym niezmąconego snu, a także utrzymywania dobrych relacji z innymi osobami, mimo tego trudnego czasu i oczywiście wytrwania w dobrym zdrowiu!
Z ciepłymi pozdrowieniami
Pedagog Justyna Terlecka