Szanowni Państwo,
W obecnym, jak wiemy już wszyscy trudnym czasie, ważna szczególnie staje się empatia, czyli wczuwanie się w siebie i potrzeby innych oraz wzajemne wspieranie się i życzliwość. Jednocześnie to jednak dobry czas, by bliżej przyjrzeć się swojemu dziecku i by rozwijać jego pasje i zainteresowania.

Dla dzieci to też nowa sytuacja i myślę, że wyjątkowo istotne jest, aby odpowiednio zachęcić i zmotywować nasze pociechy do samodzielnej nauki w nowych, domowych warunkach. Sama jestem mamą kilkunastolatka i wiem, że to wcale nie takie proste zadanie. Dlatego przygotowałam dla Państwa kilka porad, z których mam nadzieję, że choć część spośród Rodziców skorzysta :

1. Pokażmy dziecku, jak ważne jest rozwijanie przez niego zdolności. Opracujmy na przykład wspólnie z dzieckiem z wykorzystaniem prostych materiałów, które posiadamy w domu jakąś grę planszową i zagrajmy z nią wspólnie z dzieckiem. To będzie na pewno cenny czas spędzony razem.
  2. Chwalmy dziecko za wysiłek, który wkłada w wykonywane przez siebie prace i zadania, zwłaszcza gdy stara się stosować do ustalonego w domu systemu nauki.
  3. Starajmy się nie krytykować dziecka, ale podkreślać jego sukcesy. To bowiem dobrze motywuje dziecko. Jeżeli zaś mają Państwo taką możliwość dobrze byłoby pomóc dziecku w pokonywaniu pojawiających się trudności.

Szanowni Państwo,
poniżej zamieszczam kilka propozycji, z których warto skorzystać przez internet, bo zawierają ciekawe materiały i wskazówki do pracy z dzieckiem:

Warto też skorzystać w przypadku młodszych dzieci z e-booka „150 zabaw MONTESSORI dla dzieci w wieku 0-6 lat”

Wszystkim Państwu życzę zdrowia i dużo wiosennego ciepła. Z pozdrowieniami.

Pedagog Justyna Terlecka