Szanowni Rodzice,
Ostatnio w mediach ukazuje się wiele artykułów na temat stresu spowodowanego koronawirusem. Zjawisko to określa się jako „powszechny stres psychiczny” i dotyczy zarówno dorosłych, jak i młodzieży i dzieci. Według psychologów każdy, niekontrolowany wzrost stresu, również z powodu koronawirusa może spowodować, że znacznie więcej ludzi, w tym dzieci, będzie narażonych na ryzyko samobójstwa. Wśród dzieci i młodzieży rośnie ilość samookaleczeń,  myśli i prób samobójczych.

Stąd apel do Państwa: obserwujcie swoje pociechy, starajcie się je wspierać, dbajcie o ich zdrowie psychiczne. Z obserwacji psychologów wynika, że większość dzieci zanim podejmie się próby samobójczej, informuje o tym kogoś ze swojego otoczenia – zwykle rodziców, koleżanki, nauczycieli. Czynią to mniej lub bardziej wprost. Jedno jest jednak pewne – bagatelizować takich deklaracji absolutnie nie można, bo nie zawsze jest to tylko próba manipulacji, a często wołanie o pomoc. Istnieje dużo sygnałów, które sugerują konieczność bliższego przyjrzenia się dziecku, a mogą nimi być:

• mniejsze zainteresowanie lub całkowita utrata zainteresowania tematyką, która wcześniej stanowiła pasję dziecka – np. porzucenie zajęć sportowych, lekcji gry na instrumencie czy czytania książek,
  • unikanie przebywania z innymi ludźmi, odizolowywanie się,
  • rzucanie co jakiś czas wypowiedzi, takich jak np. „to już nie ma znaczenia”, „to już nieważne”, „niedługo wszystko przestanie mieć znaczenie”,
  • gorsze wyniki w nauce (szczególnie niepokoić powinna sytuacja, gdzie dotychczas zdolny uczeń nagle zaczyna dostawać w szkole zdecydowanie gorsze stopnie bez wyraźnie uchwytnej przyczyny),
  • wzrost impulsywności (przejawianie zachowań agresywnych w stosunku do innych ludzi, ale i do samego siebie),
  • rozdawanie innym swoich rzeczy,
  • poszukiwanie opiekunów dla zwierzaków, którymi wcześniej zajmowało się dziecko.

O wysokim ryzyku popełnienia samobójstwa przekonywać mogą także takie zaobserwowane u dziecka zachowania, jak np. pisanie przez nie listów pożegnalnych, znaczne zainteresowanie tematyką śmierci (np. podpytywanie rodziców o to, co się czuje podczas umierania) czy przeglądanie w Internecie stron dotyczących samobójstw i możliwości ich popełnienia.

Warto tutaj podkreślić, jako równie niepokojące, że dziecko, naszym zdaniem z nasiloną depresją, nagle zaczyna być znów pogodne i cieszące się życiem. Zdarza się bowiem tak, że nagła „poprawa” samopoczucia u nastolatka chcącego popełnić samobójstwo pojawia się wtedy, kiedy podejmie już decyzję o samobójstwie, czy nawet przygotuje niezbędne do tego przedmioty.

Mimo natłoku codziennych zajęć i trudnego czasu obserwujcie Państwo dzieci.

Jeśli macie Państwo jakiekolwiek wątpliwości, korzystajcie z pomocy w poradniach zdrowia psychicznego, telefonów zaufania, internetowego forum dla osób z załamaną linią życiową  www.samobojstwo.pl. i w ośrodkach interwencji kryzysowej (link do ośrodków w całej Polsce – www.oik.org.pl), które są czynne całą dobę.

Warto wiedzieć, że poza służbą zdrowia, fachową i  bezpłatną pomoc psychologiczną, zarówno dorośli jak i dzieci, mogą uzyskać również w wielu innych miejscach, takich jak:

• Centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego – 800 70 2222
  • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – 116 111
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12
  • Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym – 116 123
  • Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci – 800 100 100
  • Policyjny Telefon Zaufania – 800 12 02 26
  • Infolinia pomocowa dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów – 800 080 222
  • Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”  800 12 00 02
  • Poradnie pedagogiczno-psychologiczne

Można też korzystać z pomocowych stronach internetowych takich jak:

• liniawsparcia.pl,