Kochani Uczniowie,
Szanowni Rodzice i Nauczyciele!

Dziś rozpoczniemy wakacje. Chyba jeszcze nigdy, jak w tym roku, tak oczekiwany przez wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli czas letniego wypoczynku i wytchnienia od codziennych obowiązków szkolnych. Jednak pod wieloma względami tegoroczne wakacje będą różnić się od tych, które znaliśmy, podobnie jak inny, niż poprzednie, był rok szkolny 2019/2020.

Bieżący rok szkolny pod wieloma względami różnił się bowiem od wszystkich ubiegłych. Aby ograniczyć niebezpieczeństwo związane z pandemią koronawirusa, w połowie marca zdecydowano o zawieszeniu tradycyjnych zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Przygotowano jednocześnie odpowiednie rozwiązania prawne, które umożliwiły organizację kształcenia na odległość.

Przejście na system zdalnego nauczania było dużym wyzwaniem zarówno dla uczniów, rodziców, jak i przede wszystkim nauczycieli. Wymagało to od wszystkich zupełnie nowej organizacji pracy. Uczniowie musieli przyzwyczaić się do nowego sposobu przekazywania wiedzy i uczenia się. Rodzice, jak mogli, wspierali was w tym przedsięwzięciu. Byli blisko Was, motywując do pracy i wspierając w nauce na odległość. Warto w tym miejscu podkreślić również ich doskonałą współpracę ze szkołą. Dlatego w tym miejscu dziękuję Państwu również za wszystkie słowa zrozumienia zaistniałej sytuacji i „dobre słowa” dla nauczycieli.

Bo nauczanie w okresie pandemii nie należało do łatwych. Nigdy nie mieliśmy w przeszłości takiej sytuacji i doświadczeń. Musieliśmy zorganizować pracę w zupełnie nowych warunkach. Jednak dzięki zaangażowaniu i determinacji nauczycieli naszej szkoły nauka na odległość przebiegała w miarę sprawnie i bez większych problemów.

W tym miejscu chcę skierować słowa uznania i podziękowania do wszystkich pedagogów naszej szkoły, wyrażając im wdzięczność za pełne zaangażowanie oraz profesjonalne podejście do nowych wyzwań zawodowych, ich kreatywności oraz umiejętności wykorzystania innych niż dotychczas metod dydaktycznych.

Dziękuję także Wam uczniom, za wasze zaangażowanie i otwartość na nowe sposoby przekazywania wiedzy.

Zawieszenie zajęć i kształcenie zdalne to niecodzienna i trudna sytuacja, w szczególności dla uczniów pozbawionych bezpośredniego kontaktu z nauczycielami i rówieśnikami. Jestem przekonany, że wszyscy będziemy czerpać z niej naukę oraz doświadczenie na przyszłość. Na pewno nowe narzędzia, metody pracy i komunikacji, a także umiejętności i kompetencje wypracowane podczas nauki zdalnej z powodzeniem będą mogły być wykorzystywane w procesie nauczania i uczenia się.

Wiem, że tęskniliście już za „normalną” szkołą. Dlatego mam nadzieję, że we wrześniu wszyscy wrócimy do szkoły w stacjonarnym trybie. Nic nie zastąpi bowiem bezpośredniego kontaktu między uczniami i między uczniami, a nauczycielami. Najlepsze relacje oraz więzi międzyludzkie rodzą się bowiem w szkolnych murach.

Życzę wszystkim wspaniałych, spokojnych, a przede wszystkim bezpiecznych wakacji. Pamiętajcie, że okres pandemii koronawirusa jeszcze nie minął i zacho-wajcie w tym względzie wszystkie środki bezpieczeństwa. Chciałbym, aby najbliższe dwa miesiące pozwoliły wszystkim na przeżycie wspaniałych przygód, odpoczynek od codziennych zajęć i dały energię oraz inspirację do pracy w nowym roku szkolnym 2020/2021.

Do zobaczenia 1 września!

Z serdecznymi pozdrowieniami!

Andrzej Słoka