LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI
w Szkole Podstawowej nr 97 im. Jana Brzechwy
we Wrocławiu
O PROGRAMIE:
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji
i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Misją programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych powstał w celu budowania kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów oraz rozwijania ich umiejętności praktycznych poprzez eksperymentowanie.
Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.
Nauka z wykorzystaniem nowoczesnego wyposażenia technicznego niezbędnego do kształtowania oraz rozwijania umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności
w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno – komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek
na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.
Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności oraz pomoc
dla uczniów w rozwijaniu swoich zainteresowań, zarówno na lekcjach obowiązkowych zajęć edukacyjnych, jak i w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.
ŹRÓDŁO FINANSOWANIA:
Laboratoria Przyszłości to program finansowany ze środków Funduszu Przeciwdziałania Covid – 19 w postaci środków finansowych dla jednostek samorządu terytorialnego będących organami prowadzącymi publiczne szkoły podstawowe dla dzieci i młodzieży lub publiczne szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej.
Program jest realizowany na podstawie Uchwały nr 129 Rady Ministrów z dnia 29 września 2021 roku w sprawie wsparcia na realizację inwestycyjnych zadań jednostek samorządu terytorialnego polegających na rozwijaniu szkolnej infrastruktury – „Laboratoria przyszłości”.
ŚRODKI FINANSOWE OTRZYMANE W RAMACH PROGRAMU:
W ramach programu Laboratoria Przyszłości Szkoła Podstawowa nr 97 im. Jana Brzechwy we Wrocławiu otrzymała wsparcie finansowe o łącznej wartości 108 300,00 zł.
Dzięki tym środkom od 1 września 2022 roku w Szkole Podstawowej nr 97 będzie funkcjonowała interdyscyplinarna pracownia ze stanowiskami do pracy narzędziowej dla uczniów klas 1 – 8, wyposażona w nowoczesny sprzęt, narzędzia, elektronarzędzia, materiały oraz inne przedmioty i pomoce służące rozwijaniu umiejętności podstawowych i przekrojowych dzieci i młodzieży.
Za otrzymane wsparcie finansowe do Laboratorium Przyszłości zakupione zostały m. in.:
- Drukarka 3D wraz z akcesoriami
- Mikroskopy wraz z akcesoriami
- Nagłośnienie: kolumny i mikrofony
- Kamera przenośna cyfrowa wraz z akcesoriami
- Aparat fotograficzny z akcesoriami
- Mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami
- Mikroporty z akcesoriami
- Akumulatorowa wiertarko – wkrętarka z akcesoriami
- Skrzynki narzędziowe
- Stacja lutownicza z gorącym powietrzem
- Zestawy konstrukcyjne z różnych dziedzin z akcesoriami
- Klocki do samodzielnej konstrukcji z akcesoriami
- Schematy poglądowe z akcesoriami
- Roboty edukacyjne wraz z akcesoriami
- Gogle Wirtualnej Rzeczywistości (VR) wraz z akcesoriami i oprogramowaniem wspierającym ich funkcjonowanie
- Zastawa stołowa
- Kuchenka elektryczna
- Opiekacz
- Wałki, deski do krojenia
- Farby i pędzle
- Igły
- Meble: krzesła, stoliki, szafy, gabloty itd.
Nowopowstała wielofunkcyjna pracownia interdyscyplinarna będzie służyć uczniom Szkoły Podstawowej nr 97 na wszystkich poziomach edukacyjnych, na zajęciach programowych obowiązkowych oraz dodatkowych rozwijających zdolności i umiejętności dzieci i młodzieży:
- w klasach młodszych będą to zajęcia z zakresu nauk matematycznych i informatycznych, praktyczna nauka języków obcych z wykorzystaniem plansz interaktywnych i sprzętu nagłośnieniowego oraz zajęcia poświęcone tematyce zdrowego odżywiania, warsztaty
z zakresu obsługi aparatu fotograficznego i kamery cyfrowej; - w klasach IV – V – programowanie w języku BASIC, robotyka, elementy elektrotechniki, zajęcia z zakresu zdrowego odżywiania i zasad zachowania przy stole, warsztaty z zakresu obsługi aparatu fotograficznego i kamery cyfrowej, zajęcia techniczne pod hasłem „Mały majsterkowicz – konstruktor”;
- w klasach VI – VIII – podstawy elektroniki, fotografii cyfrowej, pomiary elektrotechniczne
z wykorzystaniem elektronicznych mikroskopów, nauka i zabawa w wirtualnym świecie
dzięki zastosowaniu okularów wirtualnej rzeczywistości, podstawy gotowania i savoir vivre’u przy stole, zajęcia z zakresu gospodarstwa domowego, prac konserwatorskich
i rozwijania umiejętności technicznych, warsztaty recytatorskie i słuchowe ze szczególnym naciskiem na dykcję , intonację, prawidłową wymowę oraz konwersacje w językach obcych.
Wszystkie zajęcia będą systematycznie dokumentowane i umieszczane na stronie internetowej oraz kontach szkoły na Instagramie i Facebook’u.